Velise kandi kodulugu

Velise ümbruse kodu-uurija ja Sillaotsa Talumuuseumi rajaja
Aleksei Parnabase kodu-uurimistööd
ja teised endise Läänemaa Velise valda
tutvustavad materjalid

Mõisad

Just Veliselt sai alguse talupoegade ülestõus 1905. aasta lõpul, mis kulmineerus mõisate põletamise ja Velise Vabariigi väljakuulutamisega.

Koostatud kodu-uurimistöö "Endise Läänemaa Velise valla elust-olust" (1984) esimese osa põhjal.

Loe edasi ...

Külad

32 küla - just niipalju oli neid 1939. aastal. Lisaks arhiivandmeid aastatest 1922. ja 1939, mida illustreerimas hulk fotosid erinevatest aegadest.

Koostatud kodu-uurimistöö "Endise Läänemaa Velise valla elust-olust" (1984) teise osa põhjal.

Loe edasi ...

Koolid

Käsitlemist leiavad Velisel, Valgus, Nurtus ja Päärdus asunud koolid.

A. Parnabase uurimistöö Velise valla aladel asunud koolidest (1979 a)

Loe edasi ...

Seltsid-ühingud

Velise valla territooriumil tegutsenud kodanikeühendustest.

A. Parnabase uurimistöö (1983. a) Velise valla territooriumil tegutsenud kodanikeühendustest (Velise valla koole ja seltse-ühinguid käsitlevad tööd on kaasajastamata - töös esinevad faktid käsikirja kirjutamise seisuga).

Loe edasi ...

Aiandus

Sisaldab mälestusi, fotosid ja skeeme Velise piirkonna tähelepanuväärsematest koduaedadest.

1983. a valminud kodu-uurimistöö "Aianduse arengujooni Velisel"

Loe edasi ...

Tuletõrje

On 1981. aastal valminud uurimistöö "Rapla rajooni vabatahtlikud tuletõrje ühingud 1898-1957. Kroonikaraamat". Lisaks ülevaadetele kõigi tänase Raplamaa alal tegutsenud tuletõrje seltside tööst sisaldab uurimus ajaloolisi fotosid tuletõrje ühingute inimestest ja nende tegemistest.

Loe edasi ...

Õpperada

Velise õpperada - A. Parnabase poolt koostatud ning K. Tihkani ja Jüri Kusmini poolt täiendatud Veliset ja ümbruskonda tutvustav õpperada on punktide kaupa ära toodud ja pildid juurde pandud. Kui tekib huvi rada läbi käima tulla, saab ka raja tervikteksti endale alla laadida.

Loe edasi ...

Velise alevik droonilt laadapäevadel 2021 ja 2022. Autor Elmo Jürgenson.

 

Aleksei (Aadu) Parnabas sündis 1. jaanuaril 1919. a Velise valla Veski küla Sillaotsa talu tagakambris pere teise lapsena.
1927. a algas koolitee Velise 6-klassilises Algkoolis. Kuigi Aadu oli vaikse iseloomuga poiss, osales ta koolis kõne- ja kirjandikirjutamisvõistlustel. Ta tegutses õpilaskarskusringis ja aitas toimetada õpilasajakirja “Koidik”.
Saatus oli karm ja halastamatu – 1935. aasta kevadel katkes äkitselt isa elutee. Sellega lõppes lootus edasi õppida ja saada haritud põllumeheks. Kuueteistaastase poisi õlule langesid kõik talutöödega seotud mured. Vajalikke teadmisi tuli hakkata uurima raamatutest ja ajakirjadest.
1937. aastast hakkas talu ümbruse plaanipärane kujundamine. Samal ajal töötas Aadu Velise külaraamatukogu juhatajana.
1. veebruaril 1940 sai Aadust kaitseväelane – Aegna saare 11. rannapatarei madrus. Haiguste tõttu sai ta mitu korda koju, kuid 1.maiks olid madrusemärgid käisel. Peale juunipööret anti puhkust, kuid peagi tuli minna Värskasse 7. jalaväerügementi kuni 30. augustil 1940 tunnistas laatsareti arstliku komisjoni otsus Aleksei Parnabasi sõjaväeteenistusse kõlbmatuks...

Loe edasi...